Pulská riviéra

Chorvatsko - Pula, Římský amfiteátr

Trocha historie

Pula je nejstarším městem Istrijského poloostrova. Byla založena v 6 stol. př. n. l. a největšího rozkvětu zažila v době římské nadvlády. Z této doby se tu zachovaly nejvýznamnější památky – Augustův chrám, římský anfiteátr, hradby, benátská pevnost a fórum.

Augustův chrám

Je postaven přímo na hlavním náměstí. Turisty je vyhledávaný zejména pro sbírku antických soch.

Římský amfiteátr

Tato elipsovitá aréna v minulosti sloužila jako bojiště pro gladiátory. Dnes je pátým nejzachovalejším amfiteátrem v Evropě, který má 72 oblouků a byl schpen pojmout cca 20000 diváků.

Římské hradby

Hradby jsou další významnou památkou pocházející z římské doby. Součástí je výtězný oblouk Seridiů, která byl postaven jako vzpomínka na stajnojmenou rodinu, která se tu proslavila.

Na místě, kde na fóru ddříve stával chrám zasvěcený bohyni Dianě, stojí dnes stará městská radnice. Chorvatskými páry je hojně využívaná ke svatebném účelům.

Pulská riviéra dnes

Dnes je Pula nejen významným správním střediskem Istrijského poloostrova, ale především hlavním střediskem turismu na Istrii.

Největší rekreační zónou v oblasti Puly je známý turistický komplex Punta Verudela ležící na jednom z mnoha polostrovů, asi 1,5 km od centra Puly. Pro turisty je tu kamenitá a oblázková pláž s upraveným vstupem do moře. Ve středisku se nachází venkovní bazén s mořskou vodou, dětský bazén, tenisové kurty, stoly pro stolní tenis, hřiště pro plážový volejbal, minigolf, squash, hřiště pro míčové hry, aerobic a široká nabídka vodních sportů.

Menším letoviskem je osada Pješčana Uvala. Leží u zátoky mezi dvěma polosotrovy. Svůj název dostala podle nádherné písečné pláže, která se mezi poloostrovy rozprostírá. Osada nabízí téměř vše, co moderní turista požaduje. Spestřením poskytovaných služeb je marina, kde je možno si vypůjčit jachtu.

Dalším malým letoviskem je rybářská osada Banjole. Místní restaurace se vyznačují vynikajícími pokrmy z ryb, jejichž vůně se rozprostírá téměř po celém letovisku. Pulská riviéra také zahrnuje mezi turisty velmi oblíbené letovisko Medulin u Puly, které díky mělkým plážím navštěvují nejčastěji rodiny s dětmi.

Důležité informace najdete na internetových stránkách www.pulainfo.hr

(c)Copyrighted Dovolená apartmány Chorvatsko 2024, All Rights Reserved