Ostrov Cres

Chorvatsko - Lubenice ostrov Cres
foto Vjekoslav1

Ostrov Cres je s rozlohou 404 km čtverečných druhým největším ostrovem v Kvarnerském zálivu a jeho pobřeží v délce 250 km nabízí ideální podmínky pro Vaši dovolenou. Severní a východní část je typická skalnatým pobřežím vhodným pro potápění. Jih a západ ostrova je plný oblázkových pláží a zátok, které turisty vábí příjemným šuměním vlnek vlévajících se na pobřeží.Centrem ostrova je město Cres. Původně to bylo významné obchodní centrum obehnané nepropustnými hradbami. Dnes je možné ve městě obdivovat nespočet historických staveb a ruiny hradeb, které připomínají tajemnou minulost města. Dalšími letovisky, které stojí za návštěvu jsou městečka Punta Križa, Stivan, Valun, Lubenice, Verin a Beli.

Na ostrově se nachází Vranské jezero, které je zajímavým přírodním úkazem. Jeho dno se nachází 16 metrů pod hladinou moře a hladina leží 68 metrů nad mořem. Jezero je zásobárnou pitné vody pro celý ostrov.

V minulosti byl Cres spojen úzkou šíjí s blízkým ostrovem Lošinj. Ta byla ale pro snadnější proplutí lodí prohloubena a rozšířena a ostrovy se nadobro od sebe oddělily. Nyní jsou spojeny zvedacím mostem u městečka Osor.

Důležité informace najdete na internetových stránkách www.tzg-cres.hr


Chorvatsko - Lubenice ostrov Cres
foto Vjekoslav1
(c)Copyrighted Dovolená apartmány Chorvatsko 2024, All Rights Reserved